Kanada – CN Tower

Canadian National Tower – to najbardziej charakterystyczny budynek w Toronto. Jest to wieża widokowa i telewizyjna. Dostrzec ją można z każdego punktu miasta. CN Tower została otwarta w 1976 roku. Do 2007 była najwyższą wolnostojącą budowlą świata – 533,33 m. Obecnie zdetronizowana została przez dubajski Burdż Chalifa. Na wysokości 351 m znajduje się klub nocny i obrotowa restauracja, której pełny obrót zajmuje 72 minuty. Właśnie tam zjedliśmy lunch, siedząc przy samym oknie i obserwując całe Toronto. Najwyższy pomost obserwacyjny świata, zwany pokładem kosmicznym, znajduje się 447 m nad powierzchnią.
W górę jeżdżą 4 windy z prędkością 6 m/s. W ciągu godziny mogą przewieźć 1.200 osób, a jazda do głowicy wieży trwa 40 s i ma tempo odrzutowca. Co roku około 2 mln turystów odwiedza CN Tower. Jak można się domyślać kolejki do wejścia i potem do wind są ogromne. My czekaliśmy około trzech godzin, ale widok na panoramę Toronto w pełni nam to wynagrodził. Możliwość wejścia na przeszkloną podłogę budziła emocje nie do opisania, a spojrzenie w dół zapierało dech w piersiach. Było to naprawdę mocne przeżycie. Ja dopiero po kilku minutach i wielu próbach, zdecydowałam się zrobić ten krok i stanąć na szkle, pod którym setki metrów niżej jest grunt. W pogodny dzień z wieży widać nie tylko Toronto i okolice, ale również Wodospad Niagara i terytorium Stanów Zjednoczonych, zlokalizowane po drugiej stronie jeziora Ontario.
W czasie naszego pobytu na CN Tower niemalże bylibyśmy świadkami Edge Walk, czyli „podniebnego spaceru”. Ta atrakcja jest dla amatorów bardzo mocnych wrażeń i polega na przejściu ok. 150 metrów po półtorametrowym zewnętrznym parapecie wieży na wysokości 116 piętra. Edge Walk został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, za najwyżej nad ziemią odbywający się spacer po zewnętrznej stronie budynku. „Spacerowicze” ubrani są w specjalne kombinezony i zabezpieczeni uprzężami, więc wydaje się, że bezpieczeństwo jest zapewnione, gdyż liny są naprawdę bardzo mocne i wytrzymałe, ale i tak tego typu wydarzenie należy zaliczyć do kategorii sportów ekstremalnych.
E.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s