Niebieskim tramwajem na Tibidabo – Barcelona

dnia

„Tibi dabo” oznacza „dam Tobie”. Tymi słowami, na Górze Kuszenia, zwrócił się szatan do Chrystusa, oferując mu cały świat w zamian za jeden pokłon. Widok z góry Tibidabo (512 m n.p.m.) jest niesamowity. Będąc w Barcelonie, na pewno warto tam dotrzeć. Tym bardziej że nie jest to jedyna atrakcja tego miejsca.

Na Tibidabo zabierze nas niebieski zabytkowy tramwaj, znany dobrze tym, którzy czytali „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna. Mijając eleganckie rezydencje z minionej epoki, suniemy po szynach pod górę w kierunku stacji również zabytkowej kolejki szynowej (Funicular del Tibidabo), która zabierze nas na sam szczyt.

Na wzgórzu Tibidabo znajduje się Bazylika Św. Serca Jezusa zwieńczona figurą Jezusa z uniesionymi ku niebu rękami. Chrystus przypominający posąg z Rio de Janeiro jest widoczny z każdej części miasta, również nocą. Ciekawostką jest symbolika zawarta w architekturze kościoła. Ciemny kamień wypełniający jedną z krypt nawiązuje do biblijnych wyobrażeń piekła. Sama świątynia, która jest biała, to obraz nieba. Na tarasie widokowym znajdują się natomiast figury dwunastu apostołów. Neogotycką świątynię wzniesiono w miejscu małej kapliczki. Budowano ją od 1902r. przez prawie 60 lat. Polecam wjechać windą na górny taras, tuż pod statuę Chrystusa. Gwarantuję niezapomniane wrażenia.

Kolejną atrakcją Tibidabo jest ponad stuletni park rozrywki. Emblematem parku jest samolot będący repliką pierwszego aeroplanu, który przeleciał trasę Barcelona – Madryt. Wewnątrz maszyny znajduje się oryginalna radiostacja z 1933r. W parku znajdziemy zarówno stare, jak i nowe konstrukcje tj. rollercoastery, koło widokowe czy karuzele. Najstarsze, zabytkowe już atrakcje wesołego miasteczka to najwyższy poziom parku zwany Cami del cel. Część z tych atrakcji można zobaczyć w znanym Wam zapewne filmie Woody Allena pt.: „Vicky Cristina Barcelona”.

Poniżej zamieszczam przydatne dla zwiedzających linki i galerię zdjęć z Tibidabo.

M.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

http://www.zawszenawakacjach.pl/wzgorze-tibidabo/

http://praktycznepodroze.pl/tibidabo-atrakcje-turystyczne-a183

https://www.holidaycheck.pl/pi/f579e98b-d4f8-3a71-85d8-c7b3f3f9094f

https://www.tibidabo.cat/en/plan-your-visit

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s