Miasto zmarłych w Barcelonie

Cmentarz na wzgórzu Montjuic ma już ponad 150 lat. Został otwarty dnia 17 marca 1883r., gdy inne starsze i mniejsze cmentarze Barcelony, jak np. Poblenou przestały wystarczać rozwijającemu się intensywnie miastu. Możemy tu znaleźć krypty wykonane w różnych stylach, w tym neogotyckim, klasycystycznym, modernistycznym i secesyjnym. Chowani tu są najznamienitsi mieszkańcy Barcelony tj. artyści, malarze, pisarze, muzycy, rzeźbiarze oraz przedstawiciele sławnych barcelońskich rodzin. Nic więc dziwnego, że spacerując alejkami, możemy się natknąć na imponujące grobowce będące niezaprzeczalnymi dziełami sztuki. Cmentarz można zwiedzać indywidualnie bądź z przewodnikiem. Warto zaopatrzyć się w mapkę cmentarza, dostępną w biurze administracji cmentarza z zaznaczonymi trzema trasami spacerowymi. Teren jest bardzo rozległy i szczerze mówiąc nawet z mapą nie trudno się zgubić.

Cmentarz na wzgórzu Montjuic w Barcelonie jest miejscem, które wzbudziło we mnie wiele różnorodnych emocji. Było to pomieszanie zachwytu i ciekawości z lękiem i grozą. Na cmentarz dotarliśmy z mężem dosyć późno, bo tuż przed zachodem słońca. Ciepłe promienie słoneczne odbijały się od szybek przypominających okna w wysokich niczym bloki mieszkalne kilkupiętrowych katakumbach. Czułam się jak w mieście umarłych, którzy otaczali mnie z każdej strony. Stare strzeliste grobowce rodzinne z małymi kapliczkami, w których znajdziemy dawno już zbutwiałe ołtarzyki wraz z ławką bądź klęcznikiem, figurki świętych, krzyże, suche kwiaty, drobiazgi osobiste zmarłych i ich wyblakłe fotografie, wzbudzały we mnie smutek związany z przemijaniem. Piękne rzeźby aniołów patrzących z góry, bądź leżących na grobowcach zachwycały swoimi idealnymi rysami i kształtami. Natomiast spacer pomiędzy wysokimi na kilka metrów katakumbami i dzikie koty patrzące na mnie z podejrzliwością swoimi zaropiałymi wielkimi oczami przyprawiały mnie o szybsze bicie serca. Każdy odgłos pękniętej gałęzi, czy spadającego kamyka wzbudzał we mnie niepokój i rozbudzał moją i tak aż nazbyt wybujałą wyobraźnię.

Pomimo a może ze względu na taką mieszankę emocji polecam to miejsce do odwiedzenia. Jest wyjątkowe i odmienne od cmentarzy, jakie znamy z Polski. Zasadniczą różnicą jest niewątpliwie to, że u nas zmarli chowani są pod ziemią. Tutaj trumny ze zwłokami umieszczane są w specjalnych niszach, a następnie zamurowywane. Pozostawiana jest niewielka przestrzeń na figurkę Matki Boskiej, zdjęcie zmarłego i jego osobiste przedmioty, na świeże kwiaty, bądź lampkę, a następnie wstawiane są szklane drzwiczki, które z daleka wyglądają jak okna bloku mieszkalnego. Widziałam zdjęcie młodego atletycznego chłopaka prężącego swoje muskuły, zabawki niedawno zmarłego dziecka i zdjęcia dziewczynki z Pierwszej Komunii Świętej. Było to dla mnie szokujące, bo wychowałam się w innej kulturze. Dla Katalończyków jest to tradycją, którą kultywują przez lata. Cmentarz to nie miejsce śmierci, ale miejsce życia i pamięci o naszych przodkach.

Widok na Barcelonę i wybrzeże ze Wzgórza Montjuic jest rozległy i piękny. Idealne miejsce na chwilę zamyślenia i refleksji. Jak zwykle zapraszam do zajrzenia do galerii, w której umieściłam zdjęcia zarówno z cmentarza Montjuic, jak i najstarszego cmentarza w Barcelonie Poblenou znanego nam z „Cienia Wiatru” Zafona.

M.

http://www.hiszpania-apartamenty.pl/przewodnik-po-hiszpanii,cmentarz-montjuic,1773.html

http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=11654

http://zamoimidrzwiami.blogspot.com/2012/10/cmentarz-montjuic-barcelona-hiszpania.html

https://zzagrubychszkiel.wordpress.com/2016/10/29/miasta-zmarlych-milczaca-opowiesc-o-nas-samych/

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s