Barri Gòtic w Barcelonie

Opowiadając o Barcelonie, nie sposób nie wspomnieć o Barri Gòtic. Jest to historyczne centrum miasta, w którym od wieków koncentrowało się polityczne i religijne życie mieszkańców Barcelony. Główne zabytki tej części miasta pochodzą z okresu średniowiecza (XIII – XV w.), jednak dzielnica ta jest dużo starsza. Świadczą o tym zabytki z czasów rzymskich, a przede wszystkim fragment pierwszych murów miejskich z IV w. W XIX i XX w. Barri Gòtic przeszło liczne prace renowacyjne. W tym czasie wzniesiono również wiele nowych budynków w stylu gotyckim, aby nawiązywały do charakteru miejsca.

Dzielnicę Barri Gòtic zwiedza się na piechotę, gdyż większa część jej powierzchni została wyłączona z ruchu kołowego (poza taksówkami i komunikacją miejską). Wąskie uliczki, tajemnicze bramy i zaułki przyciągają rzesze turystów. Najciekawsze zabytki dzielnicy to pozostałości świątyni Augustusa, katedra Św. Eulalii, Pałac Królewski oraz siedziby rządu Katalonii i władz miejskich. W obrębie Barri Gòtic znajduje się również dawna dzielnica żydowska El Call.

Warto też zajrzeć do kawiarni Els Quatre Gats, która była nieformalnym centrum katalońskiego modernizmu. Miejscem przypominającym swoim charakterem paryskie Le Chat Noir. Zbierali się tu bowiem katalońscy artyści i intelektualiści prowadzący dyskusje na temat sztuki i kultury. Organizowano liczne wernisaże, koncerty, spotkania literackie, pokazy teatru marionetek i cieni. Els Quatre Gats było równocześnie kawiarnią, kabaretem, restauracją i tanim schroniskiem. Nazwa „Cztery Koty” została zainspirowana katalońskim wyrażeniem idiomatycznym oznaczającym „kilka mało ważnych osób”. Tymi osobami byli założyciele lokalu: Ramon Casas i Carbó oraz goście: Pablo Picasso, Antoni Gaudi, Miquel Utrillo i wielu innych znamienitych katalońskich artystów tamtych czasów. Els Quatre Gats istniał od 1897r. do 1903 r. W 1978 r. otwarto go ponownie z zachowaniem autentycznego wyposażenia wnętrza.

Jeżeli czytaliście „Cień wiatru” Zafóna, to w Barri Gòtic poczujecie się, jakbyście podróżowali w czasie. Warto uwolnić dziecięcą wyobraźnię i gubiąc się w wąskich uliczkach starej Barcelony poszukać duchów minionych czasów. Może spotkacie na swojej drodze Daniela Sempere, który zabierze was na cmentarz zapomnianych książek…

M.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Els_Quatre_Gats

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/206633/cien-wiatru

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/51439/cien-wiatru-przewodnik-po-barcelonie

http://www.dziennik-literacki.pl/podrozeliterackie/250,Cien-Barcelony-Sladami-Carlosa-Ruiza-Zafona-I

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s